Vana katuse renoveerimine.

Minu isiklik aastatetagune kogemus plekksepana tõi mulle mitmeid vanu renoveeritavaid objekte. Vanemate hoonete katustega ei tea me kunagi, mis see endaga kaasa toob. Väga palju võib olla varjatuid vigu. Kõigepealt tuleks alustada sellest, et miks vajab katus väljavahetamist ja millist materjali soovitakse tulevikus kasutada. Spetsialistina oskan öelda, et on katuseid, mis ehitatud “esimese” Eesti ajal valtsplekist ja need on kestnud tänase päevani väga hästi. Kuid samas on katuseid, mis ehitatud paarkümmend aastat tagasi ja nüüdseks on neil ilmnenud puudused kas  paigaldusvea või materjali kvaliteedi tõttu.

Vanema maja renoveerimisel tuleks kõigepealt teha visuaalne kontroll. Väljast vaadatuna ilmnevad ainult mõned vead. Halb ei oleks ka soojuskaamera pilt, mida on kõige parem teostada – 5 C juures. On ka teisi võimalusi, mida võib iga mees ise teha.  Nt: Kui lumisel perioodil on katusehari, korstnate ümbrus lumest sulanud ja räästas on jääpurikad, siis viitab see katuse halvale soojustusele. Kõrvalolev soojuspilt näitab täpselt, kust kõige rohkem sooja eraldub.  Rahva sõnul: ”Kütate õhku.” Korralikult soojustatud katus võib vähendada küttekulusid kuni 35 % võrra.

 

Väliselt tuleks visuaalselt jälgida, et  katus poleks aastate jooksul nõgusaks või viltu vajunud. Sel juhul on olukord kehvem ja tuleks arvestada sarikate vahetusega ning katuse rihtimisega (e. sirgeks ajamisega), muidu võite lumerohkel talvel sattuda varingu alla, sest katusele võib tekkida ühe ruutmeetri kohta ligi 300 kg sulalund.

 

Samas võib tunduda, et välisel vaatlusel on katus nagu päris korras, ei mingeid muresid, siis ütleb palju katuse kohta pööningult kontrollimine. Sealt saab informatsiooni lekete, sarikate  korrasoleku ning soojustuse kohta.  Kui on paigaldatud katus, mille kinnitamine nõudis läbi katusematerjali naela või kruvi panemist, siis kindlasti tuleks neid ühendusi kontrollida. Ajapikku kipuvad naelad roostetama ja kruvide seibide all olev kumm hävinema, need on hiljem peamised vee sissetulemise kohad. Kuigi tootjad annavad oma katusematerjalidele 10 – 20 a garantii, siis need numbrid kehtivad tehase poolt antud materjali pinnakattele.

 

 

Pööningul tuleks samuti kontrollida sarikaid, eriti nende otsi, need kipuvad veekahjustuste korral kõige rohkem riknema. Ebapiisava tuulutuse korral tekib puidule hallitus, mis hiljem kandvad osad pehmeks muudab ja välisel vaatlusel nõgusa efekti annab. Sellised sarikad tuleb kindlasti välja vahetada. Nõgusa efekti põhjuseks võib olla ka ehitamise ajal odavamat teed minnes märja puu kasutamine (sarika materjali sobiv niiskusesisaldus peaks olema vähem kui 20 % ), mis võib hiljem kõveraks kuivada. Sellisel juhul päästab ainult katuse rihtimine (e. sirgeks ajamine).

 

 


Hooldus
 

Üldjuhul teraskatused mingit erihooldust ei vaja. Kui katuse paigaldus on teostatud asjatundjate poolt, siis piisab, kui maja omanik heidab oma katusele aastas korra-kaks pilgu peale. Hea oleks rennid ja neelupõhjad prahist puhastada. Mustus võib tekitada püsiva veevanni, mille tagajärjel hakkab metall oksüdeeruma. Selle vältimiseks kasutage eeltoodud näpunäiteid. Õigesti ehitatud katuse puhul liigub mustus mööda renne katuselt alla ja loodusjõud hoiavad katuse ise puhtana. Kuid ärge ainult sellele lootma jääge ja pikendage oma katuse iga sellega, et viskate talle korra-kaks aastas pilgu peale.

 

Õige valiku tegemine.

Katuse vahetust ei tohiks teha uisapäisa. Kindlasti tuleks kõigepealt uurida, mis turul toimub, kes on parimad tegijad, kellelt saab soodsama hinna ja millisel firmal on turul parim ajalugu. Minu soovitus on, et küsige pakkumist mitmelt erinevalt tootjalt. Katuseostu puhul ei tohiks kunagi minna odavamat teedpidi, see võib hiljem kaasa tuua palju suuremaid kulutusi.  Kuigi eesti ehituspoliitika on üpris jäik, töid üritatakse teha võimalikult kiiresti ja soodsalt, mis on muidugi tellijale kasulik, kuid kiirelt tehtud töö paneb lõppkvaliteedi küsimärgi alla.

Omalt poolt võin lisada, et ärge jätke katuse renoveerimist kõrghooajaks (sept-nov), sest sel perioodil tehakse palju katusetöid ning hinnad ei pruugi olla turul kõige soodsamad. Samuti on siis kõik head paigaldajad töödega hõivatud ning järjekorrad pikad. Katuse renoveerimise planeerimist võib alustada juba kevadel, mil võib teha katusele eksperthinnangu.

Korralik katus tagab turvalise une ja väiksemad küttekulud.

Karu Katus OÜ

Gerd-Rainer Luhalep